Skip to content

Ostry epizod choroby Raynauda

1 rok ago

384 words

54-letni mężczyzna miał ostry pierwotny epizod choroby Raynauda po surfowaniu przez 80 minut w wodzie o temperaturze 21 ° C. Charakterystyczna asymetryczna bladość paliczków końcowych czwartej cyfry po prawej stronie utrzymywała się przez 40 minut. Widoczne było wyraźne rozgraniczenie między drugim i trzecim stawem paliczkowym, ale nie było żadnych innych objawów. Bladka ustąpiła samoistnie bez sinicy lub zaczerwienienia dotkniętego obszaru. Ocena medyczna nie ujawniła później żadnych zaburzeń, o których wiadomo, że powodują wtórne zjawisko Raynauda. Zjawisko Raynauda objawia się epizodami bladości i sinicy cyfr w odpowiedzi na zimno lub emocje. Choroba Raynauda stanowi 60 procent przypadków, a 40 procent przypadków jest wtórne w stosunku do innych chorób lub przyczyn. Początek choroby występuje zwykle w wieku od 20 do 40 lat i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Powiązana bladość wynika z intensywnego skurczu naczyń lub skurczu ścian tętnicy cyfrowej w wyniku nadwrażliwości na skurcz naczyń krwionośnych związanych z przeziębieniem.
Figura 54-letni mężczyzna miał ostry pierwotny epizod choroby Raynauda po surfowaniu przez 80 minut w wodzie o temperaturze 21 ° C. Charakterystyczna asymetryczna bladość paliczków końcowych czwartej cyfry po prawej stronie utrzymywała się przez 40 minut. Widoczne było wyraźne rozgraniczenie między drugim i trzecim stawem paliczkowym, ale nie było żadnych innych objawów. Bladka ustąpiła samoistnie bez sinicy lub zaczerwienienia dotkniętego obszaru. Ocena medyczna nie ujawniła później żadnych zaburzeń, o których wiadomo, że powodują wtórne zjawisko Raynauda.
Zjawisko Raynauda objawia się epizodami bladości i sinicy cyfr w odpowiedzi na zimno lub emocje. Choroba Raynauda stanowi 60 procent przypadków, a 40 procent przypadków jest wtórne w stosunku do innych chorób lub przyczyn. Początek choroby występuje zwykle w wieku od 20 do 40 lat i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Powiązana bladość wynika z intensywnego skurczu naczyń lub skurczu ścian tętnicy cyfrowej w wyniku nadwrażliwości na skurcz naczyń krwionośnych związanych z przeziębieniem.

Marsha J. Bluto, RN, B.Bus.
Daniel A. Norman, MD
Barton Memorial Hospital, South Lake Tahoe, CA 96150

Powołanie się na artykuł (1)
[podobne: endometrium po poronieniach, stomatologia mikroskopowa warszawa, badanie emg warszawa ]
[więcej w: urolog warszawa nfz, endometrium po poronieniach, zniesiona lordoza szyjna objawy ]

0 thoughts on “Ostry epizod choroby Raynauda”