Skip to content

Gastroenteria Onkologia: zasady i praktyka ad

11 miesięcy ago

419 words

Ta strategia pozwala uniknąć kompartmentalizacji, która pojawia się, gdy leczenie zbliża się (tj. Chirurgia, radioterapia i chemioterapia) omówiono w oddzielnych sekcjach. Jego zalety są najbardziej widoczne w rozdziałach dotyczących raka trzustki, żołądka i odbytnicy, w których dyskusje na temat różnych podejść do leczenia płynnie się łączą. Niemniej ta interdyscyplinarna strategia może nie działać dla wszystkich. Chociaż onkolodzy leczniczy są prawdopodobnie dobrze obsługiwani przez chirurgów, chirurdzy szukający konkretnych wskazówek dotyczących technik chirurgicznych mogą potrzebować więcej informacji, niż zapewniają te rozdziały. Pojedynczy rozdział dotyczący zarządzania klinicznego również nie jest wystarczający dla wszystkich chorób, dlatego redaktorzy dodali rozdziały, aby uzupełnić braki. Te rozdziały nie zawsze pomagają w ogólnym przepływie tekstu. Na przykład interwencje paliatywne dotyczące niedrożności dróg żółciowych i dwunastnicy omówiono najpierw w rozdziale ogólnym dotyczącym leczenia klinicznego raka trzustki, a następnie szczegółowo opisano w kolejnym rozdziale dotyczącym łagodzenia zaawansowanej choroby. Jednak w większości te dodatkowe rozdziały są pomocne. Szczególnie cenny rozdział dotyczący łagodzenia raka przełyku omawia poszerzenie przełyku, a także nowsze techniki, takie jak ablacja laserowa, elektrokoagulacja i terapia fotodynamiczna.
Podczas przeglądania tej książki, onkolodzy przewodu pokarmowego będą prawdopodobnie krążyć w kierunku bardziej kontrowersyjnych tematów w tej dziedzinie. Jednym z takich tematów jest rola przedoperacyjnej chemioradioterapii raka przełyku. Rozdział dotyczący tego podejścia nie pozostawia wątpliwości co do jego skuteczności u wybranych pacjentów, chociaż obiektywne dane są sprzeczne. Dyskusja na temat optymalnego schematu chemioterapii u pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego – kolejna nierozwiązana kwestia – jest wyjątkowo zrównoważona, a autorzy i redaktorzy najwidoczniej mieli foresight, aby zostawić miejsce na dyskusję nad wydarzeniami, które miały miejsce w czasie, gdy podręcznik był w druku.
Gastrointestinal Oncology jest godnym uwagi osiągnięciem, dostarczającym jasnego, kompleksowego i aktualnego przeglądu dziedziny. Być może jest to oznaką tego, że stały postęp, w tym stosowanie ukierunkowanych środków biologicznych w leczeniu nowotworów przewodu pokarmowego, może wkrótce sprawić, że czytelnicy tego podręcznika będą chcieli jeszcze więcej. Jest to z pewnością dobry znak dla redaktorów i wydawcy i mam nadzieję, że wkrótce będą pracować nad drugą edycją.
Matthew H. Kulke, MD
Dana-Farber Cancer Institute, Boston, MA 02115

[patrz też: adapalen, endokrynolog wrocław, badanie emg warszawa ]
[hasła pokrewne: urolog warszawa nfz, endometrium po poronieniach, zniesiona lordoza szyjna objawy ]

0 thoughts on “Gastroenteria Onkologia: zasady i praktyka ad”